Kelet-Ázsiából a Kárpát-medencébe – Hungarikumokkal a világ körül 8/4
Sepsiszentgyörgyi japán néprajzkutató, József Attila népiességéből írt disszertáció, és még sok más a legújabb adásban!
Nem tudunk valcerezni, pedig nagyon szeretnénk? Sebaj, segít a tánctanár. De nem akármilyen tánctanár, hanem egy kerekeken mozgó japán robot.
Ne aggódjunk, ha nincs táncpartnerünk, vagy ha nehezen megy a valcer, mert a japán Sendai Tohoku Egyetemén gondoskodnak rólunk. Korábban fejlesztettek már az embert követő, irányításunkkal mozgó robotot, most viszont továbbmentek, és az új gép egy bizonyos szint eléréséig udvariasan, de határozottan segíti a kezdők lépéseit.
Nem egyszerű feladat. Az 1,8 méter magas kerekes robotnak lépésben kell tartania a tanulót, és közben vigyáznia kell, hogy ne túl erőteljesen tegye. A mozgást erőérzékelővel és két távolságmérővel követi, és hasonlítja össze profi táncosok digitális mozgásrögzítéssel (motion capture, mocap) felvett tevékenységével.
Minél jobb a tanuló, annál kevesebb erőt fejt ki a robot, annál kevésbé függenek iránymutatásától. Ha hibáznak, valósidőben jelez vissza a fejével. Buzdításként azt is megmutatja, mennyit fejlődtek.
Előtte soha nem valcerező hat önkéntessel tesztelték, ötnél egyértelmű haladást állapítottak meg. Egy másik csoportnál már a tanulók fejlődési szintjéhez való alkalmazkodásra sem programozták, hatból négy mégis jobban teljesített.
A megoldás – emberek tanítása fizikai interakciókkal – gyógyítástól sportolók edzésén keresztül az önvezető autókig, széles körben alkalmazható. Idővel jöhetnek a robottrénerek is. Gyógykezelésnél próbálkoztak már hasonlóval, de egész testre kiterjedő interakciókkal még nem.